Odbor Kibernetička sigurnost u oblaku - HIKSO djeluje u okviru osnovnoga cilja i vizije matične udruge, svojim aktivnostima i uslugama promiče svijest te potiče primjenu najboljih praksi stvarajući time povjerenje svojih članova te poslovnih i privatnih korisnika u široj društvenoj zajednici prema primjeni i korištenju usluga računarstva u oblaku u poslovnom okruženju i u svakodnevnom životu. Aktivnosti stvaranja dodanih vrijednosti članovima udruge i široj zajednici primarno obuhvaćaju informiranje i savjetovanje iz područja Europske i nacionalne relevantne legislative i regulative, iz područja najboljih poslovnih i sigurnosnih praksi te relevantnih normi i standarda. Aktivnosti odbora također omogućuju dobrobiti pružateljima usluga računarstva u oblaku dodjelom nagrada i priznanja za postignuća poslovne izvrsnosti i svekolike sukladnosti. Odbor također sudjeluje u javnim istupima, objavama i raspravama zastupanjem pravila struke u području kibernetičke sigurnosti neutralno i neovisno od proizvođača i prodavatelja informacijsko komunikacijskih tehnologija i pružatelja digitalnih usluga.
Sigurnosni mehanizmi za zaštitu informacijsko komunikacijske opreme i infrastrukture kontinuirano se razvijaju, te je područje kibernetičke sigurnosti trenutačno jedno od najaktivnijih područja istraživanja i razvoja. Vrlo često je u sigurnosnom lancu najslabija karika upravo čovjek, te je od iznimne važnosti raditi na edukaciji i obrazovanju u području kibernetičke sigurnosti, kako šire populacije korisnika, tako i visokokvalificiranih stručnjaka. Odbor za istraživanje, razvoj i obrazovanje ima za cilj integrirati i povezati dionike koji sudjeluju u istraživačkim, razvojnim i obrazovnim aktivnostima u području kibernetičke sigurnosti, okupljati ih u okviru zajedničkih aktivnosti, te poticati njihovu međusobnu suradnju u znanstveno-istraživačkom i stručnom radu. Pored toga, Odbor će otvarati rasprave i predlagati rješanja za jačanje obrazovnih i kadrovskih potencijala u području kibernetičke sigurnosti.
Prodor komercijalnih IT tehnologija, sveprisutan širokopojasni pristup Internetu te promjene poslovnih modela iz temelja su promijenili industrijski računalni ekosustav. Nekoć vrlo konzervativni i izolirani sustavi danas su vrlo često spojeni na javne komunikacijske mreže čime su izloženi svim vrstama izravnih i neizravnih kibernetičkih ugroza. S obzirom na to da su prioriteti kod industrijskih računalnih sustava drugačiji u odnosu na "klasičnu" (uredsku i korporativnu) računalnu infrastrukturu, ovom se problemu pristupa na drugačiji način, vodeći računa prvenstveno o sigurnosti života i zdravlja ljudi te zaštiti okoliša. Glavna zadaća Odbora za kibernetičku sigurnost industrijskih računalnih sustava jest podizanje svijesti o važnosti ove teme, a kroz svoje djelovanje Odbor će biti poveznica između vlasnika industrijskih računalnih sustava i privrednih subjekata koji se bave problemom kibernetičke sigurnosti u tom sektoru.
Informacijski sustavi su danas prisutni u svim područjima ljudske djelatnosti i upravo kibernetička sigurnost informacijskih sustava predstavlja važan izazov u osiguravanju sigurnog korištenja sadašnjih i budućih informacijskih proizvoda i usluga. Odbor za kibernetičku sigurnost informacijskih sustava ima zadaću povezati dionike u lancu informacijsko kounikacijskih sustava i IT sektora, od proizvođača, pružatelja do korisnika IT usluga, kako bi zajedno razmatrali i predlagali rješenja i najbolje prakse u području kibernetičke sigurnosti informacijskih sustava.
Odbor za edukaciju o kibernetičkoj sigurnosti zadužen je za razvijanje edukativnih materijala i programa, kao i za izradu certifikacijskog programa za zaposlene u privatnom i javnom sektoru. Za ostalu populaciju koja se koristi informacijsko-komunikacijskim tehnologijama Odbor će razvijati i materijale prilagođene različitim dobnim skupinama. Odbor je zadužen i za organiziranje svih događaja koji imaju edukacijsku svrhu, kao i povezivanje i razmjenu iskustava na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Zadaća Odbora za legislativu u području kibernetičke sigurnosti je aktivno participiranje u pripremi, savjetovanju i donošenju prijedloga rješenja u području regulatornog okvira kibernetičke sigurnosti. Cilj Odbora je i povezivanje dionika industrije kibernetičke sigurnosti, koji će zajedno s pravnim stručnjacima biti aktivni partneri i dionici regulatornog i zakonodavnog okvira u području kibernetičke sigurnosti u Republici Hrvatskoj. Pored navedenog, Odbor će se aktivno uključivati u povezivanje i razmjenu dobrih praksi i regulatornih rješenja sa srodnim međunarodnim institucijama.
Osnovna zadaća Studentskog odbora HIKS-a je popularizacija područja kibernetičke sigurnosti među studentima te poticanje studentske populacije na aktivno participiranje u svim aktivnostima HIKS-a. Između ostalog, aktivnosti Studentskog odbora obuhvaćaju organizaciju radionica i predavanja o temama vezanim uz kibernetičku sigurnost, gostujuća predavanja stručnjaka iz industrije i akademske zajednice, pružanje mentorstava i podrške članovima u razvoju njihovih projekata, istraživanjima, diplomskim i završnim radovima, kao i interaktivne radionice za pomoć u stjecanju praktičnih vještina u području kibernetičke sigurnosti, kao što su etičko hakiranje, forenzika, zaštita mreže i upravljanje incidentima. Pored navedenog, studentski odbor HIKS-a će razvijati timove za sudjelovanje na natjecanjima, kao i organizirati natjecanja iz područja kibernetičke sigurnosti. Kroz partnerstvo s tvrtkama koje se bave kibernetičkom sigurnošću studentima će se nuditi prakse i mogućnosti zaposlenja. Studentski odbor će aktivno promicati i suradnju s drugim studentskim sekcijama i organizacijama sličnih interesa, kako u Hrvatskoj, tako i u inozemstvu.